Předmluva

Pro nezasvěceného člověka je možná až nepředstavitelné, jak moc zemský reliéf ovlivňoval a ovlivňuje lidskou společnost. Vzpomeňte si na starověký Egypt a jeho závislost na pravidelných Nilských záplavách. Když chceme navštívit zříceninu hradu, tak zpravidla musím stoupat na špatně dostupný kopec, který v dobách minulých umožňoval snadnou obranu a poskytoval rozhled do širokého okolí. Vinice jsou u nás na svazích s jižní orientací – tak aby byly co nejlépe osluněné.

Ovlivňování zemského reliéfu je ale obousměrné. Člověk svým působením v krajině reliéf ve velké míře přetváří. Těžíme a přesouváme obrovské objemy hmot a vytváříme tak nové tvary – lomy, náspy, zemědělské terasy. Stačí se zajet podívat na hnědouhelné lomy na Mostecku nebo haldy na Ostravsku. Reliéf ale přetváříme i nepřímo. Ovlivňujeme tok látek v krajině. Narovnáním vodních toků jsme urychlili odtok vody v krajině. Stavbou přehrad kromě možnosti regulace množství vody v řece znemožňujeme pohyb sedimentů. A řeky na to reagují zahlubováním. Urychlujeme přírodní procesy (odlesněním krajiny zrychlujeme půdní erozi) nebo se naopak snažíme erozi zpomalit např. vytvářením různých zasakovacích pásů. Omezujeme řeky v meandrování opevňováním břehů. V současné době se lidská společnost podílí na přesunech hmoty v podobných dimenzích jako přírodní procesy.

Zemský reliéf ovlivňuje i celou řadu dalších složek krajiny. Na svazích budete mít menší půdní pokryv než na úpatí. S rostoucí nadmořskou výškou se snižuje teplota a roste množství srážek, což se odrazí i na vegetaci. Pohoří tvoří bariéry pro vzduchové masy a vlhkost. Podívejte se například na Andy – západní strana je jednou ze srážkově nejbohatších oblastí na Zemi, Patagonie naopak leží ve srážkovém stínu And. Roční úhrny srážek dosahují maximálně 200 mm–300 mm.

Celá řada přírodních procesů, které utvářejí zemský reliéf mohou být i přírodní hrozbou. Povodně, zemětřesení, sesuvy, písečné bouře každoročně mají na svědomí velké množství lidských životů a obrovské ekonomické škody.

Studiem tvarů reliéfu a procesů, které ho utvářejí se zabývá geomorfologie. V současně době již objektem studia není jen reliéf planety Země, ale pozornost se obrací i k dalším planetám Sluneční soustavy. Zkoumáním forem reliéfu se totiž můžeme dozvědět velké množství informací o procesech současných a minulých.

Jak jsem se snažil v předchozích odstavcích naznačil, reliéf a reliéfotvorné procesy se projevují v mnoha oblastech. Myslím si, že to je docela pádný důvod pro to, aby každý měl alespoň základní ponětí o procesech, tvarech reliéfu a vazbách na další složky krajiny. Věřím, že Vám tato učebnice s pomůže s poznáním geomorfologie.

Tato učebnice si neklade za cíl obsáhnout všechna zákoutí geomorfologie a přinést vyčerpávající přehled tvarů reliéfu. Nebylo by to ani v mých silách, neboť geomorfologie je velice široký obor. Mým cílem bylo vytvořit učebnici, která uceleně shrne základy geomorfologie a geomorfologických procesů pro studenty fyzické geografie, učitelství geografie ale i další příbuzných oborů. Doufám ale, že bude zajímavým čtením pro všechny, co se chtějí něco dozvědět krajině.

Stejně jako reliéf není v čase statický a nějakým způsobem se vyvíjí, tak i tato učebnice se bude vyvíjet. Budu rád, když mi napíšete jakékoliv postřehy k obsahu, upozorníte mě na chyby, nejasná či zavádějící vyjádření, či mi dáte tipy k doplnění.

Učebnici tvořím podobně jako se tvoří programy, postupně vytvářím nové verze učebnice podle toho jak přidávám a upravuji obsah. Na mém GitHubu (<https://github.com/MichalBrezny/ucebnice.geomorfo.cz) najdete diskuzi a zároveň mě můžete upozornit na jakékoliv chyby či doporučit nějaké úpravy.

Přeji příjemné a věřím, že i poučné čtení.

Michal Břežný