Povodí, údolní síť a jezera

Tvar povodí a charakteristiky údolní sítě, typologie jezer.

Povodí (drainage basin, watershed, catchment) je území, ze kterého odtéká voda a sedimenty do jednoho vodního toku či jezera. Hranice povodí je nazývaná rozvodím. K odtoku z povodí dochází v nejnižším bodě – závěrovém profilu (outlet).

Povodí jsou pro celou řadu studií (geomorfologických, hydrologických) základní jednotkou krajiny, na které se sleduje srážko-odtokový proces chod sedimentů ale také třeba jakým způsobem tyto procesy ovlivňují změny v hospodaření.

Tvar povodí je ovlivněn celou řadou fyzickogeografických a geologických faktorů. Například ukloněním ker zemské kůry vznikají asymetrická povodí (jedna strana povodí je větší než druhá).

Ukázka vzniku asymetrických údolí z důvodu tektonických pohybů. (zdroj )

Geometrie údolní sítě

Uspořádání údolní sítě je výsledkem celé řady faktorů. Nejvýznamnější vliv má ale geologická struktura. Stromovitá údolní síť má uspořádánítoků podobné větvím stromu. Tento typ sítě se vyvíjí v oblastech tvořených z hornin podobné geomorfologické odolnosti. Vývoj sítě tak není ovlivněn litologií ale hlavně sklonem reliéfu.

Označení Popis vzoru Strukturní vliv
A Stromovitá Stromovitá struktura, hlavní tok vypadá kmen, přítoky větve. Bez zřejmého usměrnění toků. Horizontálně uložené sediment, homogení krystalické horniny, stejná odolnost hornin. Bez vlivu geologických strukltur.
B Rovnoběžný Hlavní toky jsou jednoho směru, rovnoběžné s pravidelnými rozestupy. Přítoky se napojují pod ostrými úhly. Zlomy v těsných rozestupech, monoklinální struktury nebo isoclinální vrásy
C Mřížkovitý Jeden hlavní směr toků. Sekundární směr je kolmý na hlavní. Ukloněné nebo zvrásněné sedimentární horniny kde se střídají odolné a neodolné jednotky.
D Pravoúhlý Údolí tvoří pravoúhlou síť. Oba směry jsou rovnocenně zastoupeny. Pukliny, zlomy
E Radiální Vodní toky tečou od středu Sopešné kužely, klenby
F Prstencovitý Hlavní toky mají kruhový vzor, přítoky se napojují v pravých úhlech Erodované klenby, kde se střídají odolné a neodolné jednotky
G Dostředný Vodní toky tečou do středu Kaldery, krátery, tektonické pánve
H Endoreický

Hiearchizace říční sítě

Vodní toky v krajině rozdělujeme dle jejich řádu (Obr. 2). V hydrologii se běžně používá číslování „zespod nahoru“. Tedy postupuje se od toku, co ústí do moře. Tento tok je hlavní a označuje se jako tok I. řádu (např. Dunaj). Řeka Morava je pak II. řádu atd.

V geomorfologii se uplatňuje odlišné číslování “shora dolů”. Postupuje se od nejmenších toků v pramenných oblastech do nižších poloh ke stále větším tokům. Na tomto principu je založená Strahlerova nebo Shrevova klasifikace. Strahlerova klasifikace říká, že spojením toků stejného řádu vzniká tok o jeden řád vyšší (např. spojením toků prvního řádu vzniká tok druhého řádu). Při soutoku řek odlišných řádů (např. 1. a 2.) zůstává zachován nejvyšší řád. Shrevova klasifikace na soutocích řády sčítá. Tedy soutok dvou řek 1. řádu dá tok 2. řádu, soutok 3. a 1. řádu dá tok 4. řádu.

Klasická, Strahlerova a Shrevova hierarchizace říční sítě.

Jezera

Jezera jsou přirozené akumulace vody ve sníženinách na pevnině, které nejsou přímo spojené se světovým oceánem. Zaujímají přibližně [\(1,8 \%\)] souše. Jezera jsou místní erozní bází, tudíž se toky nad jezerem nemohou zahlubovat pod úroveň jezera. Z dlouhodobého hlediska jsou jezera jen přechodným prvkem v krajině, neboť postupem času dochází k jejich zanesení sedimenty.

Jedna z klasifikací jezer je podle jejich vzniku. Rozlišujeme tak:

  • Tektonická jezera
  • Vulkanická jezera
  • Ledovcová jezera
  • Sesuvová jezera
  • Jezera vzniklá rozpouštěním
  • Fluviální jezera
  • Limanová jezera
  • Jezera vzniklá rozpouštěním
  • Jezera činností organismů
  • Meteoritická jezera

Tvar jezerních pánví často odpovídá jejich genezi. Kruhový či oválný tvar mají jezeera vulkanická, závrtová nebo alasová. Jezera vzniklá v důsledku tektonických pohybů mají pravoúhlý tvar. Mrtvá ramena mají srpovitý tvar.

Kontrolní a klíčové otázky, na které bychom měli znát odpověď

  • Co ovlivňuje geometrii říční sítě?
  • Jakým způsobem řadíme vodní toky?
  • Jaké mohou být příčiny vzniku jezer?

Další klíčové pojmy k zapamatování

  • povodí
  • údolní síť
  • řád toku
  • jezero

Zdroje